Tanzanya: Yetim Bakımı

Islamic Help’in yetim sponsorluğu programı en çok ihtiyaç duyan yetimleri yetimhane veya aile ortamında desteklemektedir. ‘’Tanzanya’da 3.1 milyon yetim vardır ve bunlardan yanlızca %6’sı yardım görmektedir. Geri kalanlar en kötü koşullarda yaşamak üzere kendi hallerine bırakılmışlardır.(Unicef- Tanzanya)’’
Yetim Sponsorluğu programımız her bir çocuğun barınma, yemek, eğitim, sağlık ve yaşam ihtiyaçlarını gözetmektedir. Her ay Islamic Help yetimlere pirinç, fasülye ve yağ içeren gıda paketleri ile desteklemektedir.

 

Tanzania: Orphan Care

Islamic Help’s orphan’s sponsorship scheme supports the most vulnerable orphans, caught in the throes of conflict, poverty as well as instability, living either in an orphanage or with their family members.

‘’There are 3.1 million orphans children in Tanzania, of which only about 6% receive external support, the rest are left to fend for themselves living in worst condition. (Unicef- Tanzania)’’

Our Orphans Sponsorship scheme provides a comprehensive package of support to meet the needs of each individual child, including: shelter, food, education, health care and welfare. Every month Islamic Help provides food ration including rice, beans and oil to the needy orphans at their doorstep.

“With just 30 GBP or 45 USD per month you can sponsor a widow family in Tanzania, meeting their basic requirements of food, shelter, education and health.”