Emmanuel Raba- Bir kararlılık öyküsü

Pangani ilçesinin Meka köyünde yaşayan 50 yaşındaki Emmanuel, çocuk felci nedeniyle engellidir. Engeli sebebiyle 8 kişilik ailesini besleyemediğinden eşi kendisini 4 çocuğu ile birlikte bırakmıştır.  Emmanuel güçlü ve kararlı karakteri ile hiçbir zaman vazgeçmemiş ve kapısının önünde sigara satmaya devam etmiştir. Günde sadece yarım dolar kazandığı bu günlerde tek gayesi çocuklarının aç kalmasını önlemekti. İslamic Help geçim kaynakları projesi ile kendisine ahşaptan yapılma bir kulübe ve bakkal açması için gereken envanter verildi. Dükkanı Islamic Help’in yardımı ile açtıktan 6 ay sonra Emmanuel şu an 6 ila 10 dolar arasında gelir elde etmektedir ve köyünün ileri gelenleri arasına girmiştir.

Matuwa Ally’nin Hikayesi – Berekete yolculuk

47 yaşındaki Matuwa Ally yağmurların az yağmasından en çok etkilenen fakir çiftçilerden biriydi. Ürün verimi %50 düşmüştü ve 5 kişilik ailesini geçindirebileceği başka bir geçim kaynağı yoktu. Kendisi Köy Heyeti tarafından Holstein türü inek almak ve gerekli eğitimlerden geçmek üzere seçildi. Geçtiğimiz 3 yıl boyunca bu inek üç kez yavrulayarak süt satışı yapmasına ve ailesini geçindirmesine yardımcı oldu. Günde kazandığı 5 dolar ile ailesi temel ihtiyaçlarını karşılayabiliyor ve gelecekteki zorluklara göğüs gerebilecek güçte. “ineklerim yavruladığında tasarruflarımın hiç olmadığı kadar arttığını görüyorum. İnsanlar bana yerel ineklerin 3 katı fiyat teklif ediyorlar.” Ally’nin adımlarını takip eden diğer insanlar da değişik inek ırklarından satın almaya başladılar.

Fatuma'nın Başarı Hikayesi – Fakirlikten Umuda

34 yaşındaki Fatuma Pangani ilçesinin Mseko köyünde yaşayan cesur bir kadındır. 4 çocuğu ile dul kalmıiştır. Tarlalardagünde 14 saat işçi olarak ve düşen hindistan cevizlerini satarak  günlük olarak kazandığı  yarım dolar ile çocuklarını beslemekteydi. Kendisi çocuklarını aç yatırmak zorunda kaldığı zamanları dün gibi hatırlıyor.

 

Arıcılık projesinde katılımcı olarak seçildi ve arıcılık yapmak için gerekli ekipman ve eğitim kendisine verildi. Şimdi artık bal satarak kazandığı gelirini her yıl artırmayı ve işini geliştirmeyi düşünüyor.

 

“Artık geleceğimi daha net görüyorum, Çocuklarımı daha iyi okullara giderken, iyi beslenirken ve düzgün kıyafetler giyerken görebiliyorum. Her yıl bahçeme daha fazla kovan ekleyerek geleceğimi planlayabilirim. Bir gün şehrin en zengin kadını olacağım.”

Suyun bir damlası bir çuval altından daha değerli

37 yaşındaki Mariam 3 çocuğu ile Pangani ilçesinin Meka köyünde yaşamaktadır. Her gün saat 5’te kalkarak içme suyu getirmek üzere 3 kilometre uzaklıktaki nehre yürümekteydi. Bu işlem sabah ve akşam ikişer saatini almaktaydı. “Yaşamlarımızın yarısı evimize su getirmekle geçiyor.” Evine getirdiği su içmek için uygun olmadığından çocukları sıklıkla kolera ve diğer su ile bulaşan hastalıklara yakalanmaktaydı. “Çocukluğumdan hatırladığım tek şey, herşeyi kaçırabilirsin ama günde iki kez suya gitmeyi kaçıramazsın. Evinin yakınında su kaynağı olması sadece şanslı insanların sahip olduğu büyük bir lüks, zamandan tasarruf ettiriyor ve içmek için temiz su sağlıyor.”

Islamic Help Mariam’ın evinin hemen yakınına 378 evin faydalanacağı tulumba tipi bir kuyu açtı.

Bugünlerde kuyunun önünde her zaman su alma sırasını mutlulukla bekleyen uzun bir kuyruk var. Mariam vakitten yaptığı tasarruf sayesinde kendisine küçük bir bahçe yaptı ve ileride ekstra gelir elde etmek daha fazlasını yetiştirmeyi umuyor.

Tiba'nın Hikayesi- Çaresizlikten Güzel Bir Yaşama

9 Yaşındaki Tiba Rashid  her iki ebeveynini henüz birkaç aylıkken HIV/AIDS sebebiyle kaybetmiştir. Ebeveynlerinin ölümü ardından yaşlı büyükannesinin yanına yerleştirilmiş ve ne yazık i 6 yaşındayken onu da kaybetmiştir. Daha sonra halası tarafından bakılmaya başlamıştır. Ne varki fakirlik nedeniyle eğitimine devam edememiştir. Okulu boıraktıktan sonra Tiba’nın ana aktivitesi ev için çok uzakta bulunan su kaynağından su getirmek ve çeşitli ev işlerine yardım etmek olmuştur. “ Her gün su getiriyordum. Ne zaman eve dolu bir kova ile gelsem diğer kovayı boş buluyordum. Öyle yorgundum ki yerde uyuyakalıyordum.”

Islamic Help Tiba’nın içler acısı durumundan haberdar olarak onu İslamic Help’in Eko Köyüne yerleştirmiştir. O şimdi yaşamı en iyi şekliyle 20 arkadaşıyla paylaşarak yaşıyor ve okulunun faaliyetlerinden yararlanıyor. Okula geri döndü ve çok cesur bir 4. Sınıf öğrencisi. “Bundan daha iyi bir yaşam hayal edemiyorum”.

Bakım hemşiresi olmak hayalini çocukluğunun geri kalanını geçireceği Eko Köyde kovalamaya devam edecek.

Kalite & Şeffaflık

Islamic Help Tanzanya Kalite ve Şeffaflık standartları ve prensiplerine (Ortak Standartlar, SGHler yanında Çocukların Korunması konusundaki çalışmalar), politikalara ve prosdürlere uymaktadır.

  • IHT ekibinin K&Ş standartları konusundaki kapasitesini oryantasdyonlar ve eğitimler yoluyla artırmaktadır.
  • IHT Şikayet Cevap ve Yönetim Mekanizmasını ileri sürerek toplulukların projelerde daha büyük söz sahibi olmasını garantilemektedir.
  • IHT işleyişleri denetleyerek projelerdeki karşıklı anlayışın kapsamını, proje amaçlarının yerine gelip gelmediği, K&Ş ilkelerinin izlenişi, cinsiyet ihtiyaçlarının gözönüne alınışı, katılımcıların projelere katılımı ve ilgi düzeyleri, çıkartılan dersler, en iyi yapılan pratikler ve proje aktivitelerinin dolaylı faydalarını anlamaya çalışır.

Neden Kadınlara Odaklanıyoruz

Dünya üzerinde kırsal kesimde yaşayan kadınlar kaynaklara, bilgiye ve hizmetlere kısıtlı ulaşımın yanında cinsiyet ayrımcılığı sorunlarından da müzdarip olmaktadır. Islamic Help Rural women globally are facing hindered access to resources, knowledge and services, all of which are underpinned by persistent gender inequalities. Islamic Help Kadınların Gelişimi yaklaşımını benimseyerek kadınları gelişme projelerinin en başına yerleştirmektedir.

 

Kadınlara yatırım yapmak savaşlar, fakirlik ve hastalık gibi dünyanın belli başlı sorunlarına karşı yapılacak tek etkili çözümdür. Kadınlar sadece aile içinde değil fakat toplumun tamamında özel bir role sahiptir.

• Tanzanya dahil olmak üzere Sahra AQltı Afrika’sında kadınlar tarımsal işgücünün çoğunluğunu oluştursalar da yalnızca %15 mülk sahibi olabilmekte ve %10 gibi çok küçük bir yüzde yaptıkları iş için takdir görmekte ve sadece %7si dışarıdan alınan hizmetlere ulaşabilmektedir.
• Dünya Bankasının Bangladeş’te yaptığı bir araştırma kadınların eğitime ulaşımını artırmanın çocukların yetersiz beslenmesi ve çocuk ölümü gibi konularda en faydalı katkıyı sağladığı görülmüştür.
• UNFPA araştırmaları kadınları güçlendirmenin ve kız çocuklarına eğitim sağlamanın fakirliği azaltmada en etkili çözüm olduğunu göstermiştir.