Tanzanya: Kurban

Ibrahim Aleyhisselam’ın sünnetinin izinde

Kurban bayramı Müslümanlar için Peygamber İbrahim Aleyhisselam’ın asil davranışlarının hatırlandığı kurban kesme ve kutlama zamanıdır. Sadece bir kutlama zamanı değil aynı zamanda ihtiyaç halindeki insanlara taze et dağıtmak gibi yükümlülüklerin yerine getirilme zamanıdır.

Kurban kampanyalarımızda dağıttığımız etlerin bir aileye en az bir hafta yetecek miktarda olmasına ve ihtiyaç halindeki ailelere dağıtılmasına dikkat ediyoruz.

Islamic Help Tanzanya geçtiğimiz son 5 yılda kurban kesimleri yaparak toplamda 15000 et paketi dağıtmış ve 45000den fazla ihtiyaç sahibine ulaşmıştır. Sadece 2014-2015 yıllarında Pangani İlçesinde İngiltere, Avustralya, Panama ve Hong Kong’dan gelen cömert bağışlarla İslamic Help 970 keçi ve 187 inek ve 2279 kurban kesilmiştir.

Tanzania: Qurbani

Following the Sunnah of Ibrahim ‘aleyhis-salaam:

Eid-ul-Adha is a time of celebration and sacrifice for Muslims when the noble acts of the Prophet Ibrahim (A.S) are commemorated. It is a time not only for enjoyment but to fulfill our religious obligations by distributing fresh meat to feed the poor and needy.

As a part of our Qurbani campaign we ensure that packages of meat, feeding one family for at least one week, are distributed to deprived and vulnerable families.

Islamic Help Tanzania has provided Qurbani for 5 consecutive years, distributing over 15000 packages of Qurbani meat in total and, therefore, feeding more than 45000 needy people. In 2014-2015 alone in Pangani District, Islamic Help slaughtered 970 goats and 187 cows as well as 2279 Qurbanies, with generous help of donors from UK, Australia, Panama and Hong Kong.