Tanzania: Ramadhan Food Packs

Milyonlarca inanan insan içim Ramazan mutluluk ve neşe ayıdır. Fakat Tanzanya halkı için diğer günlerden farkı yoktur. Tanzanya’nın Salih Müslümanları iftar, sahur, Bayram fark etmeksizin öğünlerinde “Ugali” denilen kaynatılmış mısır unu lapasını yiyeceklerdir çünkü. Bunun yanında başka bir yemek, hurma, tatlılar, içecekler yoktur. Sadece biraz ugali ve çamurlu su. Yakıcı sıcakta boş mideleriyle hayatta kalmak için gerekli olan mısırı yetiştirmek için ter dökerler.

 

“IH gıda anketinin sonuçlarına göre Pangani halkının %99u iftarda hiç hurma ve tatlı bir şey yememiş, güzel içecekler tatmamışlardır.”

 

Islamic Help bu yıl 2000 gıda yardımı dağıtmaktadır. Bu paketler Hong Kong’tan yapılan bağışlar sayesinde  Pangani ilçesinde , Lindi ve Darüsselam’da 10000 kişiye yardımcı olacaktır. Yardımlarımız öncelikle yetimler, dullar, fakir mahpuslar ve medrese öğrencileri ve ailelerine gitmektedir.

Allah’ın elçisi (sallallahu aleyhi vesselam) buyuruyorlar ki:
‘Her kim bir oruçluyu doyurursa ona oruç tutan kadar sevap vardır.’

{Sunan at Tirmidhi}

Her paket aşağıdakileri içermektedir:

  1. 10 kilo pirinç
  2. 5 kg kımızı kuru fasülye
  3. 5 kg şeker
  4. 3 litre sıvı yağ
  5. 5 kilo mısır veya buğday unu
  6. 2 kilo  uzun makarna
  7. 2 kilo hurma
  8. Çay
  9. Tatlı
  10. Tuz

Bir paket 4-5 kişilik bir ailenin Ramazan gıda ihtiyacını karşılamaktadır. Islamic Help ayrıca bayram zamanı yeni giysi, ayakkabı ve şekerlerden oluşan bayram hediyeleri dağıtmaktadır.

Tanzania: Ramadhan Food Packs

For millions, Ramadan is a period of joy and happiness. But for people of Tanzania, it is not different from any other day. The devout Muslims of Tanzania will eat same boiled maize flour called “Ugali” be it seher or aftaar, Eid or any other day. There is no other dish, no dates, no sweet, no drink on their table, just some ugali and muddy water. They have to work with empty stomachs in the sweltering heat to grow maize so that they can survive.

“According to IH food survey, 99% people in Pangani never had dates, drinks and sweets during aftaar”

Islamic Help is distributing 2000 foods packs this year, benefiting 10000 people in the Pangani District, Lindi and Dar es Salaam with the help of donors from Hong- Kong. Our beneficiaries are mostly orphans, widows, poor prisoners as well as maddrassah students.

The Messenger of Allah SallAllahu ‘alayhi wasallam said:
‘Whoever feeds a fasting person will have a reward like that of the fasting person, without any reduction in his reward.’
{Sunan at Tirmidhi}