Tanzania: Ramadhan Food Packs

Milyonlarca inanan insan içim Ramazan mutluluk ve neşe ayıdır. Fakat Tanzanya halkı için diğer günlerden farkı yoktur. Tanzanya’nın Salih Müslümanları iftar, sahur, Bayram fark etmeksizin öğünlerinde “Ugali” denilen kaynatılmış mısır unu lapasını yiyeceklerdir çünkü. Bunun yanında başka bir yemek, hurma, tatlılar, içecekler yoktur. Sadece biraz ugali ve çamurlu su. Yakıcı sıcakta boş mideleriyle hayatta kalmak için gerekli olan mısırı yetiştirmek için ter dökerler.

 

“IH gıda anketinin sonuçlarına göre Pangani halkının %99u iftarda hiç hurma ve tatlı bir şey yememiş, güzel içecekler tatmamışlardır.”

 

Islamic Help bu yıl 2000 gıda yardımı dağıtmaktadır. Bu paketler Hong Kong’tan yapılan bağışlar sayesinde  Pangani ilçesinde , Lindi ve Darüsselam’da 10000 kişiye yardımcı olacaktır. Yardımlarımız öncelikle yetimler, dullar, fakir mahpuslar ve medrese öğrencileri ve ailelerine gitmektedir.

Allah’ın elçisi (sallallahu aleyhi vesselam) buyuruyorlar ki:
‘Her kim bir oruçluyu doyurursa ona oruç tutan kadar sevap vardır.’

{Sunan at Tirmidhi}

Her paket aşağıdakileri içermektedir:

  1. 10 kilo pirinç
  2. 5 kg kımızı kuru fasülye
  3. 5 kg şeker
  4. 3 litre sıvı yağ
  5. 5 kilo mısır veya buğday unu
  6. 2 kilo  uzun makarna
  7. 2 kilo hurma
  8. Çay
  9. Tatlı
  10. Tuz

Bir paket 4-5 kişilik bir ailenin Ramazan gıda ihtiyacını karşılamaktadır. Islamic Help ayrıca bayram zamanı yeni giysi, ayakkabı ve şekerlerden oluşan bayram hediyeleri dağıtmaktadır.