Beekeeping in Tanzania has unlimited potential to play a significant role in reduction of extreme poverty, socio-economic development of the country and its environmental conservation. It is estimated that Tanzania has about 9.2 million honeybee colonies where potential production of bee products is about 138,000 tons of honey and 9,200 tons of beeswax per Annum.

Fatuma’nın Başarı Hikayesi – Fakirlikten Umuda

34 yaşındaki Fatuma Pangani ilçesinin Mseko köyünde yaşayan cesur bir kadındır. 4 çocuğu ile dul kalmıiştır. Tarlalardagünde 14 saat işçi olarak ve düşen hindistan cevizlerini satarak  günlük olarak kazandığı  yarım dolar ile çocuklarını beslemekteydi. Kendisi çocuklarını aç yatırmak zorunda kaldığı zamanları dün gibi hatırlıyor.
Arıcılık projesinde katılımcı olarak seçildi ve arıcılık yapmak için gerekli ekipman ve eğitim kendisine verildi. Şimdi artık bal satarak kazandığı gelirini her yıl artırmayı ve işini geliştirmeyi düşünüyor.
“Artık geleceğimi daha net görüyorum, Çocuklarımı daha iyi okullara giderken, iyi beslenirklen ve düzgün kıyafetler giyerken görebiliyorum. Her yıl bahçeme daha fazla kovan ekleyerek geleceğimi planlayabilirim. Bir gün şehrin en zengin kadını olacağım.”

No comment yet, add your voice below!


Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *