İslamic Help  160 yetim ve risk altındaki çocuğa destek verecek, iş kolları ve geçim kaynakları yaratacak ve sürdürülebilirlik ve gelişme mirası oluşturacak heyecan verici ve ilerici bir proje başlatmıştır. Çocuklar için kurulan Eko Köy Darüsselam’ın hemen dışında, Mkurunga bölgesindeki Kisemvule semtinde yer almaktadır.  Eko köy, yeşilliklerin içinde, temiz, verimli, hoş ve kendine yeten bir ortamda 120 hektar üzerine kurulmuştur ve kırılgan yetimlerin fiziksel, akli, sosyal ve ruhsal gelişimlerini desteklemek üzere tasarlanmıştır. Proje tamamlandığında “anne” rolünü üstlenecek kalifiye ve profesyonel ekip tarafından 160 yetime bakacak ve şefkatle yaklaşacaktır.

Eko köy – Kendi Kendine Yetebilen Bir Model

Köyün vizyonu kullandığından daha fazla enerji ve hammadeyi geri vermektir ve bu yerel halkın permakültür pratikleri, kümes hayvancılığı ve büyükbaş hayvancılık eğitimleri ile mümkün kılınmaktadır. Çiftliğin iş olanakları yaratarak, gelir sağlayarak yerel ekonomiyi geliştirmesi ve Köydeki gıda güvenliğini artırması planlanmaktadır.

Çocuklar  gelişim, eğitim ve sağlıkları açısından en iyi bakımı almaktadırlar. Böylesine aile vari ve sağlıklı bir ortam çocukların aklen, fiziken, psikolojik ve ruhsal olarak gelişimlerine katkı sağlayacaktır.

Tiba’nın Hikayesi – Çaresizlikten Güzel Bir Yaşama

9 Yaşındaki Tiba Rashid  her iki ebeveynini henüz birkaç aylıkken HIV/AIDS sebebiyle kaybetmiştir. Ebeveynlerinin ölümü ardından yaşlı büyükannesinin yanına yerleştirilmiş ve ne yazık i 6 yaşındayken onu da kaybetmiştir. Daha sonra halası tarafından bakılmaya başlamıştır. Ne varki fakirlik nedeniyle eğitimine devam edememiştir. Okulu boıraktıktan sonra Tiba’nın ana aktivitesi ev için çok uzakta bulunan su kaynağından su getirmek ve çeşitli ev işlerine yardım etmek olmuştur. “ Her gün su getiriyordum. Ne zaman eve dolu bir kova ile gelsem diğer kovayı boş buluyordum. Öyle yorgundum ki yerde uyuyakalıyordum.”

Islamic Help Tiba’nın içler acısı durumundan haberdar olarak onu İslamic Help’in Eko Köyüne yerleştirmiştir. O şimdi yaşamı en iyi şekliyle 20 arkadaşıyla paylaşarak yaşıyor ve okulunun faaliyetlerinden yararlanıyor. Okula geri döndü ve çok cesur bir 4. Sınıf öğrencisi. “Bundan daha iyi bir yaşam hayal edemiyorum”.

Bakım hemşiresi olmak hayalini çocukluğunun geri kalanını geçireceği Eko Köyde kovalamaya devam edecek.

Recommended Posts

No comment yet, add your voice below!


Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *