Islamic Help Tanzanya acil ihtiyaç sahiplerini dullar, günde bir doların altında geliri olan aşırı fakir kişiler ve engelli ve HIV hastaları olarak tanımlamaktadır. Kaynaklara kısıtlı ulaşım, dışlanma/taciz, yanlız bırakılma ve ayrımcılık karşı karşıya kaldıkları sorunlardandır. Kısıtlı imkanlar ve yetenekler, dışlanma ve mobilite problemleri nedeniyle kendileri için gelir elde etmekten aciz kalmakta ve aile desteğine ihtiyaç duymaktadırlar.

2013 yılında Islamic Help Tanzanya Şeriat kurallarına uyumlu bir mikro-kredi hizmeti ve İslami bir konsept olan Qurz-e-Hasna’yı hayata geçirdi. SACCOS projesi mikrofinans hizmetleri sunarak girişimcilerin karşı karşıya kaldığı tasarruf, pazarlama gibi sorunlara çözüm getirmektedir.

IHT hem kadın hem erkek OKKlere teknik ve finansal destek sağlayarak bakkal, kafeterya, zirai kredi vb. işler aracılığı ile sürdürülebilir bir gelir elde etmelerine yardımcı olmaktadır. Bu işletmeler nispeten küçük, gayri resmi işletmelerdir ve düşük sermaye, daha az eğitim ve işçilik gerektirmekte ve yerel kaynaklara gereksinim duymaktadır.
SACCOS sayesinde küçük işletme sahipleri işletme açmak veya varolan işlerini büyütmek üzere 500 amerikan dolarına dek faizsiz kredi almaktadırlar.
Bu şekilde halihazırda 320 küçük işletme sahibi kredi servislerinden yararlanmıştır.

Emmanuel Raba- Bir kararlılık öyküsü

Pangani ilçesinin Meka köyünde yaşayan 50 yaşındaki Emmanuel, çocuk felci nedeniyle engellidir. Engeli sebebiyle 8 kişilik ailesini besleyemediğinden eşi kendisini 4 çocuğu ile birlikte bırakmıştır.  Emmanuel güçlü ve kararlı karakteri ile hiçbir zaman vazgeçmemiş ve kapısının önünde sigara satmaya devam etmiştir. Günde sadece yarım dolar kazandığı bu günlerde tek gayesi çocuklarının aç kalmasını önlemekti. İslamic Help geçim kaynakları projesi ile kendisine ahşaptan yapılma bir kulübe ve bakkal açması için gereken envanter verildi. Dükkanı Islamic Herlp’in yardımı ile açtıktan 6 ay sonra Emmanuel şu an 6 ila 10 dolar arasında gelir elde etmekdir ve köyünün ileri gelenleri arasına girmiştir.   Emmanuel’in yeniden evlenmek ve çocuklarını daha iyi bir okula göndermek gibi bir hayali var. Daha once engeli sebebiyle hiç düşünmediği planları ve hedefleri var. Şu an kendisinin umudu çocuklarının geleceğinde. .
“Çocuklarımın iyi bir eğitimle yapamayacakları hiçbir şey olmadığına inanıyorum. Benim hayallerimi onlşar gerçekleştirecekler. Islamic Help’e karanlık yaşamımda bir ışık oldukları için teşekkür ediyorum.”

Recommended Posts

No comment yet, add your voice below!


Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *